Jak postupovat, když se pediatrička spikne s matkou

24. září 2011 v 15:10 | Redakce |  Zákony
Matky se často spiknou s dětskou lékařkou, se kterou se domlouvají na postupu proti vám. Nenechte se zmást vstřícností pediatričky. Její spojenectví s matkou jako žena k ženě je silnější než lékařská etika. Vy jste vždy jen někdo, kdo je navíc, kdo překáží.

Matky často poskytují lékařkám nepravdivé údaje, které mají vypovídat o tom, že o dítě špatně pečujete, že mu vaše péče neprospívá. Nejčastěji jsou to tyto údaje:

1) Noční běsy dítěte po návratu od otce
2) Noční pomočování
3) Atopické ekzémy
4) Různé formy kašle a nachlazení

Je třeba se dohodnout s pediatričkou, aby veškeré diagnózy činila nejen na základě informací od matky, ale také na základě konzultace s vámi. Je nutno tak učinit písemně. Pokud to nepodepíše, nebo poruší, je třeba ihned podat stížnost na lékařskou komoru, případně zřizovateli zdravotnického zařízení.

Stížnost na pediatričku je dobře vysvětleno ZDE. V Lékařské komoře je každý lékař. Vaše stížnost je vyřizována 6 měsíců, lékaři hrozí pokuta 30 tisíc Kč nebo zákaz činnosti. (Stěžovat si lze i u zřizovatele zdravotnického zařízení, což je také vysvětleno ZDE.)

U matky se začnou u dítěte objevovat záhadné nemoci (lékařsky průkazné), které mizí v okamžiku, kdy dítě dostanete do svého cyklu výchovy (tím si nemůžete ověřit jejich původ). Zdravé dítě bude mít u pediatričky štos vyšší než je samo.

Lékařka (bude na vás velmi milá) vám neumožní nahlédnout do spisu a budete-li chtít podrobný výpis, nedá vám ho pod různými záminkami (a nakonec vám dá jiný, povrchní výpis).

Stručně řečeno: Jako rodič máte právo nahlížet do spisu, pořizovat si opis nebo kopii. Lékařka má povinnost vám pořídit výpis v zákonných lhůtách (max. 30 dnů). Je na to § 67 Zákona o péči o zdraví lidu.

Důrazně doporučujeme se ihned obrátit na Lékařskou komoru ZDE. Stížnost však třeba rozhodně poslat doporučeně (schovat si doklad) na adresu Česká lékařská komora, Lékařská 2/291, 150 00 Praha 5. Podatelna. Telefon je 257 211 329 nebo 257 211 329.

Zákon to řeší takto:

Zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu
celý ZDE

Zákon o rodině (č. 94/1963 Sb.)

§ 34 (1) Rodičovská zodpovědnost náleží oběma rodičům ZDE.
§ 36 Rodiče zastupují dítě při právních úkonech, ke kterým není plně způsobilé ZDE.WWW.FerovaNemocnice.cz (projekt Ligy lidských práv)

Jak mám postupovat, když lékař na mou žádost o kopii dokumentace nereagoval?

Pokud již uplynula lhůta 30 dnů, pokuste se lékaře kontaktovat a zjistit, proč vám dosud dokumentaci nevydali. Jestliže vám zdravotníci odmítají kopii dokumentace poskytnout, můžete na jejich postup podat stížnost, je možné se bránit také podáním žaloby k soudu.

Může lékař sdělit informace o zdravotním stavu dítěte rodiči, kterému nebylo dítě svěřeno do péče?

Na získání informací o zdravotním stavu dítěte mají právo oba rodiče, a to za stejných podmínek jako při udělování souhlasu. I v případě, že dítě bylo svěřeno do péče jen jednomu z rodičů, má druhý rodič na informace o dítěti právo, pokud ovšem není rozhodnutím soudu nějak omezena jeho rodičovská zodpovědnost, což ale nebývá v praxi časté. Lékař má tedy povinnost informovat druhého rodiče i v případě, kdy mu to první rodič zakazuje.
 


Komentáře

1 Klára | E-mail | Web | 20. října 2013 v 14:27 | Reagovat

Je vhodné také zvolit kvalitního lékaře už od začátku, skvělým lékařem je například pediatr lovosice

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama