Zákon o střídavé péči (komentovaný)

7. srpna 2011 v 11:03 | redakce |  Zákony
Zákon o rodině §26 (2)
Jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu zájem, může soud svěřit dítě do společné, popřípadě střídavé výchovy obou rodičů, je-li to v zájmu dítěte a budou-li tak lépe zajištěny jeho potřeby.

Úplné znění zákona o rodině ZDE

Komentář:

Kolem formulace "...může soud svěřit.." se vedly a vedou dlouhé diskuze. Parlament novelu (tzv. Staňkova novela) schválil v polovině roku 2011. Formulaci "...může soud svěřit.." v novém znění nahradila formulace "...soud svěří..."

Tato drobná změna může znamenat nejen náš návrat do civilizovaného světa, ale především oslabení tzv. opatrovnického průmyslu, který parazituje na prosté nedohodě rodičů.

Senát pod silným lobistickým tlakem feministických skupin novelu parlamentu dne 20. 7. 2011 vrátil (hlavně díky zásahu senátora Dientsbiera). Hlasování proběhlo za velmi podezřelých okolností, kdy se pro novelu sice vyjádřila většina senátorů, ale přesto nebyla chválena, protože se většina senátorů alibistiky zdržela hlasování. Nyní bude parlament o novele hlasovat znovu.

Kritici novely upozorňují, že zákon je již nyní formulován dostatečně, ale soudy se jim se setrvačnosti z komunistického soudnictví neřídí.

Drobná změna formulace (soud musí svěřit do střídavé péče) by znamenala větší tlak na soudy zvažovat střídavou péči jako prioritu, jako výchozí bod pro jediné spravedlivé řešení pro dítě, které má podle zákona právo na oba rodiče.

(Zákon o rodně § 26, odstavec 4, věta druhá: "Soud dbá, aby bylo respektováno právo dítěte na péči obou rodičů", plné znění ZDE)

Toto řešení, tedy zvýšení počtu nařízených střídavých péčí, ovšem nevyhovuje zájmovým skupinám (Koordona, Profem, Fond ohrožených dětí, Magdala, Rosa, atd.), advokátkám a dalším skupinám parazitujícím na soudních sporech. Opatrovnické organizace (Koordona, Profem, atd.) získávají od státu dotace v celkové výši mnoha desítek milionů ročně (odhad).

Rozvodový průmysl má u nás obrat 3 miliardy korun ročně (odhad), což je v poměru na počet obyvatel nejvíce na světě. V zájmu rozpočtových organizací a opatrovnických advokátek je, aby bylo rozvodů co nejvíce a vlekly se co nejdéle.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama