Syndrom zavrženého rodiče, dětský virus, který může nakazit celou společnost

18. srpna 2011 v 0:46 | Redakce |  Autority
Syndrom zavrženého rodiče je nejzákeřnější a nejmocnější zbraní matek proti jejich úhlavnímu nepříteli: otci dítěte. Jeho význam roste se stále větším zapojováním dětí do soudních sporů.

Jednoduše řečeno: Matka popouzí dítě proti otci tak dlouho, až o něm dítě začne mít pochybnosti, odmítne se s ním vídat a nakonec ho začne nenávidět. Pak se matka obrátí na soud a žádá potvrzení tohoto stavu.

Podle psychloga E. Bakaláře je popouzení výsadou matek, protože ženy mají větší potřebu vnějšího nepřítele, na kterého by mohly svést své těžkosti (Bakalář, 2002).

Dosud se vedou spory o terminologii, které ale nejsou ničím jiným, než rozptýlením se od problému.

Fakt je, že přesnější překlad originálního termínu "The Parental Alienation Syndrome" není "zavrženého" ale "odcizeného" rodiče ("zavrženého by bylo condemned").

Výstižnější a již zažitý je ovšem výraz "Syndrom zavrženého rodiče", protože jde výsledek aktivní snahy matky dítě od otce ne pouze odcizit, ale zavrhnout ho, nenávidět.

Tomu napovídají i zkušenosti z praxe: Dítě, infikované virem PAS, na otce plive, kope ho a nadává mu.

Syndrom zavrženého rodiče jako první pojmenoval významný americký psychiatr Dr. Richard A. Gardner (životopis ZDE) v roce 1985. Použil také poprvé výrazu "programování dítěte".

Jev popsal takto: "Jde o proces, kdy je dítěti vůči druhému rodiči vštěpován odpor a kritika, které jsou neoprávněné nebo přehnané".

Dětské psychické onemocnění PAS z nepochopitelných důvodů dosud není považováno za nemoc, ale je zjevně jen otázkou času, kdy se tato klasifikace změní. Schizofrenie také nemusí být vrozená, ale může vzniknout tlakem prostředí nebo manipulací. Co je schizofrenie ZDE, Seznam duševních nemocí ZDE

Dětské psychické onemocnění virem PAS je vážnou novodobou nemocí, je to daň za válku o zrovnoprávnění žen.

Zajímavý článek na téma Syndrom zavrženého rodiče od Mgr. Branislavy Vargové s hojnými citace PhDr. Eduarda Bakaláře najdete ZDE.

 


Komentáře

1 vestec | Web | 13. ledna 2012 v 3:11 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

2 Irena | 22. ledna 2012 v 18:49 | Reagovat

Vážený autore, roky mě bývalý manžel osočuje, pomlouvá a zbavil mě naší společné dcery. Pravda. Ve vztahu vždy působil jak žena v mužském těle, ale já udělala vše pro to, aby naše dcera měla rodiče oba. Mě ztratila ve chvíli, kdy mi její otec telefonem oznámil, že udělá vše pro to, abych o ni přišla. No a dnes, po cca 7 letech, odpovídá syndromu PAS.

3 Matka | 7. února 2012 v 20:22 | Reagovat

Ondřej Höppner je zakomlexovanej hlupak co tyra vlastni dite exekucemi.

4 Hanka | 28. září 2013 v 19:43 | Reagovat

PAS = porucha autistického spektra
SZR = syndrom zavrženého rodiče

Nepište tu prosím anglickou zkratku pro český název, protože je to trochu zavádějící :-(
Děkují rodiče dětí s poruchou autistického spektra.
Parental Alienation Syndrome = PAS

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama