Střídavá a společná péče ČR 2010, komentovaná statistika

12. srpna 2011 v 12:59 | František Doudleba |  Statistiky

Fanatické zastánkyně názoru, že dítě je majetkem matky, často argumentují tím, že 867 případů střídavé péče za rok 2010 je dost a není třeba nic měnit. Je to lež.

Ve skutečnosti je toto ostudně nízké číslo (celkem 23 tisíc opatrovnických sporů) ještě mnohem nižší. Údaj, o kterém je řeč, se totiž netýká jen "střídavé péče", ale

a) společné péče (rodiče se dohodnou, výchova jeko před rozvodem soud nevymezí intervaly styku s dítětem)
b) dvojího druhu střídavé péče (která je buď na základě dohody s vymezenými intervaly styku, nebo je nařízena přes nesouhlas jednoho z rodičů - 99% nesouhlasejících jsou matky)

Trik

Mezi oněch 867 případů tedy spadají i opatrovnické spory, které vlastně opatrovnickými spory nejsou, protože se rodiče v pohodě dohodnou a soud jim jen potvrdí dohodu razítkem (tedy společná péče a část střídavé péče s oboustranným souhlasem).

To je podstata karetního triku vojaček totality matek. Je to, jako by tvrdily, že ruka má dvacet prstů.

Jádro

Klíčový údaj když se mluví o střídavé péči, jen ten, kdy soud střídavou péči nařídí i přes nesouhlas jednoho z rodičů, kterým je v 99 % případech matka (proč by se měla vzdát dítěte, moci a peněz?).

Až tento údaj, tedy kolik střídavých péčí nařídí soud přes nesouhlas matky, má vypovídající hodnotu v otázce respektování základního práva dítěte na oba rodiče.

Pokud soud nerozhodne o střídavé péči, i když jsou splněny všechny podmínky a jedinou překážkou je nesouhlas matky, pak soud staví zájem matky nad zájem dítěte.

Zákon

Zákon přímo nestanoví, zda lze střídavou péči nařídit i přes nesouhlas matky, což je v praxi často zneužíváno a prostý nesouhlas matky stačí, aby se soud rozhodoval o svěření do péče jednoho nebo druhého rodiče, což vlastně znamená, že dítě svěří matce. ZDE

Je přitom zcela jednoznačné, že kdyby se rodiče dokázali dohodnout, nestáli by před soudem a stačilo by jim poslal soudu papír k orazítkování. Nesouhlas jistého vítěze "s remízou", je tedy jistý.

Matka nemá příliš důvodů souhlasit. Souhlasem se vzdává nejen výhradní péče, ale i zbraně proti muži, s nímž se rozvádí a také takřka milionu korun, které získá pro sebe a pro dítě na alimentech. Tady nejde o nezralost matky, ale o její hrabivost a pomstu.

Kolik?

Otázka tedy zní, kolik střídavých péčí proti vůli matky soud nařídil v kategorii "společná a střídavá péče". Jaká je to část z počtu 867 za rok 2010?

Statistiky neexistují, můžeme tedy jen odhadovat. Předpokládejme, že existují i matky, které upřednostňují zájem dítěte nad svůj zájem. Rozdíl mezi střídavou a společnou péčí ZDE. Velmi optimistickým odhadem jde o polovinu matek.

Tedy: Střídavých péčí proti vůli matky soud nařídil v roce 2010 odhadem v méně než 400 případech. Jen pro zajímavost - do péče jiné osoby (sirotci, děti alkoholiků) svěřil soud dítě v 571 případech.
 


Komentáře

1 DANA | E-mail | 24. října 2013 v 12:59 | Reagovat

Tento článek mohl napsat jen zakomplexovaný otec chudák.Neříkám že všechny matky jsou skvělé,ale z vlastní zkušenosti-o dítě se dobře starám,otec ho má kdokoli se mu zachce-máme vzah upravený na dohodu a stejně pořád kope a kope...Mohla bych z otce tahat statisíce-nechci,chci jen klid pro mě a pro syna,malého neočkuju,říkám že jsme s otcem kamarádi ikdyž se mi otvírá kudla v kapse.Otec žádá o střídavku aby se mstil mě-je mu jedno že malému vezme jistotu domova!!!Otcové mají na dětech ve většině případů jen dvě zásluhy a teď budu sprostá-zašukají si a pak se ožerou když se narodí....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama