Počet dětí svěřených do střídavé nebo společné péče rodičů 2005 - 2010

10. srpna 2011 v 12:22 | redakce |  Statistiky
Zdroj: Justice.cz

Komentář:
Tato tabulka bývá často zneužívána jako argument, že není třeba novelizovat zákon, protože rozsudků o střídavé a společné péči přibývá.

Jde o jeden z mnoha karetních triků, kterými se snaží hrabivé matky a na ně napojený opatrovnický průmysl zachovat současný maternálně šovinistický stav.

Realita je taková, že přibývá i opatrovnických sporů (2008 - 21 tisíc, 2009 - 22 tisíc, 2010 - 23 tisíc) a přibývá i počet dětí svěřených do péče matek (2008 - 18 tisíc, 2009 - 19 tisíc, 2010 - 20 tisíc). Přibývá například i počet dětí, svěřené jiné osobě. Vše ZDE.

Rozsudky o střídavé a společné péči tvoří pouhá 3 % rozsudků, což je jen o něco málo více, než je rozsudků o svěření dítěte do péče jiné osobě než rodičům ( 2008- 561 případů, 2009 -560 případů, 2010- 571 případů).

Všimněme si, že jsou v této kategorii uvedeny dvě položky najednou: střídava péče a společná péče. Žádné statistiky neuvádějí, jaká část připadá na střídavou a jaká na společnou péči.

Z výše uvedené tabulky nevyplývá, v kolika případech soud střídavou péči nařídil (s ohledem na právo dítěte na oba rodiče) a v kolika k ní došlo na základě dohody.

Zcela tedy chybí údaj, v kolika případch soud rozhodl o střídavé péči přes nesouhlas jednoho z rodičů, který je nejčastější překážkou zachování práv dětí. Se střídavou péčí matky nesouhlasí často ze sobeckých důvodů, ze msty, nebo z čiré hrabivosti.

Rozdíl mezi společnou a střídavou péčí je ten, že společná výchova je založena na absolutní dohodě rodičů, kterou soud pouze potvrdí. Styk s rodiči není nijak vymezen.

Střídavá péče znamená, že je vymezen časový úsek, kdy bude dítě u toho nebo onoho rodiče. Podmínkou není souhlas obou rodičů (v 99% případů nesouhlasí matky) a soud ji může nařídit i přes nesouhlas jednoho z rodičů. Většinou ale soud o střídavé péči rozhodne také na základě dohody rodičů.

Pokud nedojde k novelizace zákona, který by soud nasměroval k častějšímu rozhodnování o střídavé péči přes nesouhlas matky, dostaneme se na současnou úrověň civilizovaných států asi za 35 let (střídavé péče je zde kolem 15 %).
 


Komentáře

1 vestec | Web | 13. ledna 2012 v 3:11 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama