Novela zákona o střídavé péči podle Aliance pro ochranu dětí

19. srpna 2011 v 19:40 | Redakce |  Zákony
Alinace na ochranu dětí (OBRODA - OBa ROdiče Dětem Aliance) je připravena předložit do Parlamentu České republiky novelu Zákona o rodině, jejíž znění uvádíme níže.

Novela zákona o střídavé péči navrhovaná poslancem Staňkem (ODS) a schválená parlamentem, vzbudila mezi maternálními aktivistkami obrovský poprask.

Vzhledem ke hrozícímu nebezpečí poklesu jejich příjmů se maternální aktivistky zmobilizovaly a podařilo se jim předvědčit mladého senátora Dienstbiera (ČSSD), aby zaloboval mezi svými stranickýmim kolegy v senátu.

Ti pak zdržením se hlasování novelu zablokovali (i když byla novela hlasujícími schválena v poměru 26 : 16).
Tento kluzký karetní trik ještě může rozmetat parlament, pokud novelu podpoří absolutní většinou (tedy 101 všech poslanců), nicméně to není příliš pravděpodobné.

Případný neúspěch otvírá prostor důraznější novele, která by šla v boji o práva dětí ještě dál, než za pouhou záměnu slůvek "může svěřit" a "svěří".

Stávající znění Zákona o rodině, § 26

(1) Před rozhodnutím, kterým se rozvádí manželství rodičů nezletilého dítěte, upraví soud jejich práva a povinnosti k dítěti pro dobu po rozvodu, zejména určí, komu bude dítě svěřeno do výchovy a jak má každý z rodičů přispívat na jeho výživu.

(2) Jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu zájem, může soud svěřit dítě do společné, popřípadě střídavé výchovy obou rodičů, je-li to v zájmu dítěte a budou-li tak lépe zajištěny jeho potřeby.

Aliance pro ochranu dětí, návrh novely Zákona o rodině, § 26

(1) Před rozhodnutím, kterým se rozvádí manželství rodičů nezletilého dítěte, soud svěří dítě do střídavé výchovy obou rodičů, jsou-li oba způsobilí dítě vychovávat a mají o výchovu zájem. Soud tak v zájmu dítěte učiní i přes nesouhlas jednoho z rodičů a určí, jak má každý z obou rodičů přispívat na výživu.

(2) Soud určí, komu bude dítě svěřeno do výchovy v případě, že bude jeden nebo oba rodiče nezpůsobilí dítě vychovávat nebo nemají o výchovu zájem. Soud zejména určí, jak má každý z rodičů přispívat na výživu dítěte.

(3) Jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu zájem, soud svěří dítě na základě dohody rodičů do jejich společné výchovy.
 


Komentáře

1 bulls | Web | 5. října 2016 v 17:39 | Reagovat

online pujcka pred výplatou bor :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama