Novela zákona o střídavé péči

19. srpna 2011 v 22:32 | redakce |  Zákony
Zastaralé znění § 26 zákona o rodině je třeba novelizovat a vrátit se tak mezi civilizované země. Ne soudy, to zákon je zkostnatělý a nereflektuje změny ve společnosti. Jsme v oblasti ochrany dětských práv o generaci pozadu.

V Německu je střídavá péče platformou pro dítě při rozvodu od roku 1998. ZDE

Aliance pro ochranu dětí proto předkládá svůj návrh novely Zákony o rodině jako alternativu k novele poslance Staňka, kterou sice již schválil Parlament ČR, ale senát vrátil zpět a její osud je tak nejistý.

Aliance pro ochranu dětí, návrh novely Zákona o rodině, § 26

(1) Před rozhodnutím, kterým se rozvádí manželství rodičů nezletilého dítěte, soud svěří dítě do střídavé výchovy obou rodičů, jsou-li oba způsobilí dítě vychovávat a mají o výchovu zájem. Soud tak v zájmu dítěte učiní i přes nesouhlas jednoho z rodičů a určí, jak má každý z obou rodičů přispívat na jeho výživu.

(2) Soud určí, komu bude dítě svěřeno do výchovy v případě, že bude jeden nebo oba rodiče nezpůsobilí dítě vychovávat nebo nemají o výchovu zájem. Soud zejména určí, jak má každý z rodičů přispívat na výživu dítěte.

(3) Jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu zájem, soud svěří dítě na základě dohody rodičů do jejich společné výchovy.

Pozn. red.: Novela rozšiřuje § 26 ze dvou stavávajícíh odstavců na tři. Na první místo klade zájem dítě a jeho právo na oba rodiče.

V odstavci (1) ustanovuje střídavou péči jako výchozí uspořádání po rozchodu rodičů - stejně jako v jiných civilizovaných zemích - a zdůrazňuje, že nesouhlas jednoho z rodičů na její nenařízení nestačí.

Odstavec (2) řeší svěření dítěte do péče jednoho z rodičů nebo jiné osobě.

Odstavec (3) řeší svěření dítěte do společné péče, když je přidáno sousloví "na základě dohody", kvůli odlišení od střídavé péče.

Novela Zákona o rodině, § 26 poslance Staňka

(1) Před rozhodnutím, kterým se rozvádí manželství rodičů nezletilého dítěte, upraví soud jejich práva a povinnosti k dítěti pro dobu po rozvodu, zejména určí, komu bude dítě svěřeno do výchovy a jak má každý z rodičů přispívat na jeho výživu.

(2) Jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu zájem, soud svěří dítě do střídavé výchovy obou rodičů, je-li to v zájmu dítěte".

Novela zachovává odstavec (1) § 26 v nezměněné podobě.

Ve druhém odstavci správně a progresivně nahrazuje zastaralé "soud může svěřit" za přesnější "svěří".

Oprávněně a jako zcela nadbytečné vynechává téma společné péče (která je dohodou a nepatří do stejného odstavce jako střídavá péče, která může být i přes nedohodu).

Dále vynechává ponižující výraz "popřípadě" a dále nadbytečný a rozmělňující závěr "budou-li tak zajištěny jeho potřeby".

Stávající znění Zákona o rodině, § 26
(1) Před rozhodnutím, kterým se rozvádí manželství rodičů nezletilého dítěte, upraví soud jejich práva a povinnosti k dítěti pro dobu po rozvodu, zejména určí, komu bude dítě svěřeno do výchovy a jak má každý z rodičů přispívat na jeho výživu.

(2) Jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu zájem, může soud svěřit dítě do společné, popřípadě střídavé výchovy obou rodičů, je-li to v zájmu dítěte a budou-li tak lépe zajištěny jeho potřeby.

Stávají znění zákona klade na první místo svěření dítěte do péče jednoho z rodičů ("...komu bude dítě svěřeno...".

Na druhé místo klade společnou výchovu (která je na základě dohody rodičů).

Až na třetí místo klade střídavou výchovu obou rodičů, a to ještě "...popřípadě..." a za všeobjímajících, blíže neurčených a mnohovrstevnatých podmínek.

Zákon ve stávající podobě tedy jednoznačně upřednostňuje model, kdy je dítě svěřeno do výchovy JEDNOHO rodiče. Vůbec neřeší, jak postupovat v případě nesouhlasu jednoho z rodičů s naplněním práv dítěte na oba rodiče. Je to zastaralý a tedy špatný zákon, nereflektující společenské změny v 70. letech ve světě a v 90. letech u nás.

 


Komentáře

1 Střídavka | E-mail | Web | 20. srpna 2011 v 12:26 | Reagovat

Změna zákona navrženým směrem je velmi potřebná...

2 Cojetidotoho | 6. listopadu 2012 v 2:59 | Reagovat

No pánové nevím,ale mám dojem, že je vše na hlavu a pokud jsou rodiče rozumní,tak to néma vliv na žádný další průběh života (matka, otec, dítě). Je konec roku 2012, mé dceři bude 5let a já jsem si s chladnou hlavou musel zažádat o víkendový styk. Ale pardon,střídavá péče je pěkná kravina a určitě nejlepší informátor je internet. Nějak tu ale postrádám ty stránky a odkazy, co popisují jak je to skvělé,jak jim to vše funguje i po rozvodu,či rozchodu. Soudy si dělají vše proto,aby jste se tam hlavně co nejvic vraceli, hmotné důkazy neřeší a nejlépe vše zaplatili. Složitá to doba(ale né pro nás normální,co po úderu vstanem a umíme jít bez pomsty dál)

3 monika | E-mail | 12. ledna 2014 v 11:08 | Reagovat

Stridava pece je postavena na palici to pardon. Chudaci ty deti pak

4 virtuosic | Web | 7. září 2016 v 16:39 | Reagovat

rychlo pujcka :-)

5 WilliamFueds | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 20:16 | Reagovat

Amazing stuff, Kudos!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama