Střídavá péče může (musí) být nařízena i přes nesouhlas matky

6. srpna 2011 v 20:07 | František Doudleba |  Zákony
Matky se často spoléhají na to, že když nebudou souhlasit se střídavou péčí, soud ji nemůže nařídit. Je to nesprávný předpoklad. Zákon sice nijak nestanoví, zda je souhlas nutný, či ne, proto se soud může řídit tzv. judikátem. Tím je v tomto případě nález Ústavního soudu.

Tento nález je dobré vložit do vašeho spisu, pokud usilujete o střídavou péči, kterou považujeme při splnění patříčných podmínek za jediný pro dítě spravedlivý způsob řešení opatrovnických sporů.

Z nálezu Ústavního soudu III.ÚS 1206/09 vyjímáme:

"Nesouhlas matky se střídavou péčí může být relevantní pouze tehdy, je-li vybudován na důvodech, jež jsou způsobilé intenzivním způsobem negativně zasahovat do zájmu dítěte."


Právní věty:

Svěření dítěte do výlučné výchovy jednomu z rodičů nesmí být výrazem ústupku vzájemné rivalitě rodičů, která jen sleduje "boj o dítě", případně nízké pohnutky jednoho rodiče k trýznění druhého rodiče skrze své vlastní dítě.

Soudy mohou a mají využívat prostředků poskytnutých jim zákonem o rodině [např. ustanovení § 43 odst. 1 písm. a) a § 44], kterými mohou postihovat toho z rodičů, který ať už záměrně, anebo z nedbalosti maří veřejný zájem na řádné výchově a rozvoji osobnosti dítěte.

Jsou-li jinak dány podmínky pro to, aby v době po rozvodu bylo dítě svěřeno do výchovy obou rodičů (společné či střídavé), a jedinou překážkou je nesouhlas jednoho z rodičů, musí se obecné soudy dostatečným způsobem zaměřit na důvody tohoto nesouhlasu a zjistit, zda by tvrzené skutečnosti intenzivním způsobem negativně zasahovaly do zájmu dítěte.

 


Komentáře

1 Iveta | E-mail | 24. března 2014 v 22:36 | Reagovat

Dobrý den, prosím pomoc :( známý má mít soud o střídavou výchovu (chlapec 3roky, dcera 6let) Děti si střídají krátký dlouhý týden už více jak dva roky. Děti vypadají spokojeně. Tohleto je potvrzeno i v mediační dohodě,kterou oba podstoupili. Je tam objasněno i jak se děti budou střídat u rodičů,když třeba onemocní,popřípadě, kde budou trávit čas o vánocích,velikonocích a jiných svátcích. Matka střídavou péči nechce a přitom ji provozují (viz ta potvrzená mediační dohoda) Prosím, jak by to mohlo dopadnout?? Otec posílá i vysoké výživné a to má děti polovinu měsíce. Děkuji za rychlou odpověď.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama