Jak se bránit, když matka nepředává dítě

6. srpna 2011 v 20:28 | redakce |  Rady
Když matka nepředává dítě (viz http://obarodice.blog.cz/1108/12-zakladnich-kroku-jak-odstranit-otce-ze-zivota-ditete) jde do tuhého, protože dříve či později může soud prohlásit, že matka sice porušovalo zákony, ale dítě si u ní již zvyklo.

Nepředávající rodič (99% případů matka) spoléhá na to, že než se soudy rozhoupou k činu, dítě si v nezákonném prostředí zvykne, a často mu to vychází.

Je tedy třeba jednat rychle: Obrátit se na policii (aby bylo nepředání zaznamenáno a vy se vyhnuli patu v podobě tvrzení proti tvrzení) a hlavně na soud. Soud, který nic neví, nemůže jednat.

Soud si může matku:

1) pozvat a poučit jí
2) pak ji udělit napomenutí
3) pak pokutu do výše 50 tisíc Kč
4) a poté nařídit výkon rozhodnutí v podobě odnětí dítěte soudním zřízencem

ad 1) Poučení
Pokud je rodiči, který nemá dítě v péči, ve styku bráněno, soud si obvykle nejprve druhého rodiče předvolá a poučí ho o jeho povinnosti.

ad 2) Napomenutí
Nedojde-li k vyřešení situace, přikročí soud ve smyslu § 272 odst. 2 k písemné výzvě před výkonem rozhodnutí, ve kterém ho vyzve k důslednému respektování povinností, jež mu byly uloženy rozsudkem.

Občanský soudní řád § 272
(2) Před nařízením výkonu rozhodnutí soud písemně nebo ústně do protokolu vyzve toho, kdo odmítá podrobit se soudnímu rozhodnutí nebo neplní soudem schválenou dohodu o výchově nezletilých dětí a o úpravě styku s nimi anebo rozhodnutí o navrácení dítěte, aby se soudnímu rozhodnutí podrobil nebo aby soudem schválenou dohodu plnil. V této výzvě upozorní též na následky neplnění povinností stanovených v rozhodnutí nebo v dohodě.

ad 3) Pokuta
Pokud zůstane tato výzva bezvýsledná, soud nařídí výkon rozhodnutí ukládáním pokut dle § 273 odst. 1 o. s. ř. až do výše 50.000,- K. Celý § 273 ZDE.

ad 4) Exekuce dítěte (odnětí)
Soud může dále nařídit výkon rozhodnutí odnětím dítěte a jeho předání tomu, komu rozhodnutí přiznává právo na styk s nezletilým. Celý § 273 ZDE.

Pokud matka nepředává dále, lze na ní podat na policii trestní oznámení pro maření výkonu soudního rozhodnutí, kde je sazba až jeden rok (většinou řešeno podmínkou).

Soud také může přikročit rovnou ke změně opatrovnictví.

Zákon rodině § 27
(2) Soud však styk rodičů s dítětem upraví, vyžaduje-li to zájem na jeho výchově a poměry v rodině. Bránění oprávněnému rodiči ve styku s dítětem, pokud je opakovaně bezdůvodné, je považováno za změnu poměrů, vyžadující nové rozhodnutí o výchovném prostředí.
(3) Jestliže je to nutné v zájmu dítěte, soud styk dítěte s rodičem omezí nebo jej i zakáže.

Zákon o rodině § 28
"Změní-li se poměry, může soud změnit i bez návrhu rozhodnutí nebo dohodu rodičů o výkonu jejich rodičovských práv a povinností."

Nepředávání dítěte se týkají i tyto paragrafy:

Zákon o rodině § 43
(1) Vyžaduje-li to zájem na řádné výchově dítěte, může soud, neučinil-li tak orgán sociálně-právní ochrany dětí, učinit tato opatření:
a) napomene vhodným způsobem nezletilého, jeho rodiče a osoby, kteří narušují jeho řádnou výchovu

Zákon o rodině § 44
(1) Brání-li rodiči ve výkonu jeho rodičovské zodpovědnosti závažná překážka a vyžaduje-li to zájem dítěte, může soud pozastavit výkon rodičovské zodpovědnosti.

(2) Nevykonává-li rodič řádně povinnosti vyplývající z rodičovské zodpovědnosti a vyžaduje-li to zájem dítěte, soud jeho rodičovskou zodpovědnost omezí; přitom vždy konkrétně vymezí rozsah práv a povinností, na které se omezení vztahuje.

(3) Zneužívá-li rodič svou rodičovskou zodpovědnost nebo její výkon nebo ji závažným způsobem zanedbává, soud jej
rodičovské zodpovědnosti zbaví.

 


Komentáře

1 Radek | E-mail | 12. prosince 2013 v 8:08 | Reagovat

Syn byl nemocný. Matka si pro něj nepřijela, přijela až, když už malý spal. Domáhala se malého i s policií.Druhý den si pro něj nepřišla až další den, opět pozdě večer i s ospodem, malý opět spal.Po třech dnech mi pošta donesla dopis, ale že mi ho chybou soudu nemohou předat, že je tam chyba v datu narození. Další den, opět v noci se matka domáhala syna, když opět spal. Nikdy ne, přes den. Po dvou dnech přijelo zásahové komando, 20 těžkooděnců se samopalama, že rozmlátí dveře, pokud nedostanou dobrovolně dítě. Pod pohrůžkou násilí mi vnutili soudní příkaz, který ale se opíral o to, že jsem 3 dny zpátky nepřevzal soudní výzvu a tedy že nekomunikuji (byť dopis stále leží na poště, protože chybou soudu je nedoručitelný) a hlavně přijeli udělat výkon soudního rozhodnutí podle §273 odst. 1 b) o.s.ř. (ano, taky jsem se ptal, že takový paragraf neexistuje) a to vše hlavně 36 hodin před hlavním líčením (zdá se vám to absurdní?)

Připomenu, že se jedna o 22 měsíční dítě, nikdy jsem jej nepředal pozdě, či vůbec, to spíš matka mi jej předává stále pozdě, nebo bezdůvodně

2 Karel | E-mail | 10. ledna 2015 v 3:47 | Reagovat

Dobrý den.Máme soudem danou ůpravu styku se synem.Každou středu mi ho má matka na styk řádně připravit a předat v místě bydliště.Jednou malej  ke mne jel,následující týden už nechtěl,další týden také ne.Matka mi pak psala,že to ve středu nepujde že jsou oba v práci,takže ve čtvrtek.váPak mi na to napsala že ne že za synem dojde kamarádka že syn tuplem nepojede,za 3 hodiny mi napsala na to že se omlouvá že si neuvědomila že jdou o víkendu do práce že syna veze k babičce chce se semnou domluvit na jinném termínu.Já jí v sms upozornil že porušuje soudní nařízení a má ho dodržovat.Od té doby žádná reakce od ní.Synovy bude 5 let......

3 goblins | Web | 20. června 2015 v 22:50 | Reagovat

půjčka online hradec králové :D

4 Jiří | E-mail | 15. listopadu 2017 v 12:38 | Reagovat

Dobrý den .
Loni se manželka odstěhovala š dcerou . ( teď je dceri 5 let )
Na jaře nas rozvedly. U soudu bývalá žena tvrdila že se dokážeme dohodnout.  Dohoda byla 4 dny v měsíci, dle domluvy...bývala žena je pracovně vytížena, tak jsem souhlasil .
Většinou jsem si pro dceru jezdil , i ji vozil zpět .  Na místo trvalého pobytu .. kde ovšem nebydlí.  Adresu současného bydliště mě ž neznámých důvodů nesdělila.  
Teď před 2 měsíci mě oznámila že mě dceru už dávat nebude že prý není moje a dokud nezaplatim genetické testy tak ji neuvidím .  
Obrovský šok.  
Věřím že dcera je moje .
1)Kdyby náhodou nebyla jakou mám šanci ji vídat? Po 5 letech máme  obrovské pouto .
2) když semnou někomunikuje nemůžu předávat alimenty . Měl bych se obrátit na soud .
Děkuji za vaše rady

5 RadikDuerm | E-mail | Web | 5. srpna 2018 v 15:02 | Reagovat

Мой viber, whatsApp: пишите 8-996-725-57-87  скайп kruzzor

Могу долго расписывать какой я молодец, сколько десятков лет у меня опыта в данной сфере, но я предпочитаю "воде" реальные факты.Поэтому хватит лирики, вот что я могу предложить:
------------------------------------
1. Качество услуг на уровне ведущих компаний.
---
2. Цены существенно ниже чем в компаниях (зачастую в разы).
---
3. Постоянная доступность, готовность ответить на интересующие Вас вопросы (ну разве что не ночью), то есть не нужно писать письма и сутками ждать ответа.
---
4. ГОТОВ ПРЕДОСТАВИТЬ ПОРТФОЛИО РЕАЛЬНЫХ РАБОТ. ПРОВЕРИТЬ МОЖНО ПРОСТО ПОЗВОНИВ ПО НОМЕРАМ, УКАЗАННЫМ НА САЙТАХ.
---
5. Мой опыт работы в рекламном агентстве позволяет выделить ваш продукт среди конкурентов, что значительно повысит вашу прибыль от сайта в дальнейшем.
---
6. Люблю креативить. Это можно увидеть в моих работах.
---
7. При желании можно встретиться и побеседовать лично.
---
8. Также могу предложить: SEO продвижение сайта, контекстную рекламу Я.Директ и SMM продвижение в социальных сетях
---
Я надеюсь, что первоначальной информации достаточно, ЗВОНИТЕ ;)
-------------------------------------
Сайт-визитка, лендинг, лэндинг, landing page, интернет-магазин, портал, корпоративный сайт.

My viber, whatsApp: write 8-996-725-57-87 Skype kruzzor

I can paint for a long time what I'm good, how many decades I have experience in this field, but I prefer "water" real facts.So enough lyrics, that's what I can offer:
------------------------------------
1. Quality of services at the level of leading companies.
---
2. Prices are significantly lower than in companies (often at times).
---
3. Constant availability, willingness to answer your questions (well, except at night), that is not necessary to write letters and wait for a day for an answer.
---
4. READY TO SUBMIT A PORTFOLIO OF REAL WORK. YOU CAN CHECK JUST BY CALLING THE NUMBERS LISTED ON THE WEBSITES.
---
5. My experience in the advertising Agency allows you to distinguish your product from competitors, which will significantly increase your profits from the site in the future.
---
6. Love to be creative. This can be seen in my works.
---
7. If you wish, you can meet and talk in person.
---
8. I can also offer: SEO promotion

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama