Čeští muži platí ročně na výživném milardu korun, ženy jen zlomek této částky

21. srpna 2011 v 16:29 | Redakce |  Statistiky
Čeští muži zaplatí ročně na výživném jednu milardu korun, tedy 1000 milionů, matky pouhých 72 milionů. Tato obrovská suma, která nás v přepočtu na obyvatele řadí na první místo na světě, je dána mimořádným počtem dětí, svěřovaných do péče matek.

V roce 2010 bylo svěřeno do péče matek více než 27 tisíc dětí, do péče otců jen něco přes jeden tisíc (Přesná čísla ZDE).

Průměrné měsíční alimenty bývají uváděny 1 500 Kč, ale toto číslo je velmi zkreslené a týká se pouze dětí do 6 let.

V praxi platí rodič s měsíčním příjmem 20 tisíc korun na výživném 3 tisíce. Je též vžitá praxe platby 15 % čisté mzdy (tedy po všech zdaněních).

Statistiky neříkají, kolik jsou průměrné alimentu otce a kolik matky a průměrují je jako celek. Matky běžně platí výrazně méně než je průměr, často pod hranící tisícikoruny měsíčně. V celé ČR není podle dostupných informací jediná matka, která by platila na výživném více než 5 tisíc měsíčně.

U otců nebývají vyjímkou alimenty nad 10 tisíc korun, ale jsou i případy, kdy platí otec více než 50 tisíc na jedno dítě (fotbalista Tomáš Řepka ZDE, golfista Alex Čejka ZDE, bývalý tenista Milan Šrejber ZDE, fotbalista Tomáš Ujfaluši ZDE, podnikatel Petr Kratochvíl ZDE atd.)


Při výpočtu celkové částky tedy zvolila redakce portálu obarodice.blog.cz jako průměr 3 tisíce korun měsíčně u obou pohlaví.

Alimenty žen jsou tedy s určitostí nižší, než výše uvedených 72 milionů korun ročně, a to nejméně o polovinu. První místo na světě nám patří také v poměru částek, placených na výživném muži a ženami. V ohledu finanční diskriminace otců je tedy Česká republika také na čele světových statistik. (řešení ZDE)

Soudy neplatiče výžívného (99% muži) trestají až 5 lety odnětí svobody, naproti tomu za opakované nepředávání dítěte (99% ženy) hrozí nejvýše podmínka.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama